"Δέκα λεπτά κήρυγμα"

"Δέκα λεπτά" κήρυγμα

Όταν κάποιος ξεκινάει ένα ταξίδι θα πρέπει να ξέρει που πηγαίνει. Αυτό συμβαίνει και με τη Μεγάλη Σαρακοστή. Πολύ πριν αρχίσει η Μ. Σαρακοστή , Εκκλησία μας αναγγέλει ότι πλησιάζει και μας καλεί να μπούμε στην περίοδο της προετοιμασίας γι΄αυτήν.

Έτσι κι εμείς αποφασίσαμε δάσκαλοι και μαθητές, τα πρωϊνά της Παρασκευής από τις 22 Φεβρουαρίου 2013 να ξεκινάει με "Δέκα λέπτα κήρυγμα" λέγοντας μικρές ιστορίες μιας και την Κυριακή αρχίζει το Τριώδιο.

Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Μιλήσαμε για την παραβολή του Τελώνη και του Φαρισαίου και βγάλαμε το ηθικό δίδαγμά μας : "Να μην υπερηφανευόμαστε".

Παρασκευή 1 Μαρτίου 2013

Αφού διαβάσαμε την παραβολή του Άσωτου Υιού και συζητήσαμε, οι μαθητές βγάλανε το δίδαγμα : "Ότι και να κάνουμε, ο Θεός μας θέλει πάντα κοντά του".

Παρασκευή 8 Μαρτίου 2013

Ήρθαν οι Αποκριές... Αφού είπαμε με τα παιδιά τι είναι και τι σημαίνει η λέξη Αποκριά, ύστερα από συζήτηση που ακολούθησε βγάλαμε το δίδαγμά μας : "Να βοηθάμε τους συνάνθρωπούς μας ".

Παρασκευή 15 Μαρτίου 2013

Σε λίγες μέρες ξεκινάει η Μ.Σαρακοστή και για να ξεκινήσει κάλα το ταξίδι της βγάλαμε το δίδαγμά μας : "Να μην κρατάμε κακία στους συνάθρωπούς μας, αλλά να τους συγχωρούμε".